Muluwa Lodge…z wizytą u żyraf
Muluwa to 4* lodga o bardzo dobrym standardzie, położona w malowniczym rejonie Mpumalanga, którego jedną z głównych atrakcji jest Park Krugera. Dlaczego jest niezwykła? Można zrelaksować się tu na terenie 765 hektarów prywatnego rezerwatu, przywitać się m.in. z czternastoma żyrafami (jeśli dopisze nam szczęście) i poczuć klimat safari.
Może na wstępie wyjaśnię, co rozumiem pod pojęciem „klimat safari”. Generalnie lodge, czy hotele w jakich możemy się zatrzymać, chcąc doświadczyć safari w Parku Krugera, położone są w samym parku lub poza nim. Te znajdują się na terenie Parku Narodowego są droższe. Przy rezerwacji trzeba również pamiętać o restrykcjach przy wjeździe. Bramy są zamykane o odpowiednich godzinach ze względów bezpieczeństwa. Z kolei hotele położone poza Krugerem np. w okolicach miasteczek Nelspruit czy Hoedspruit mogą być zwykłą bazą noclegową taką w stylu „prześpimy się i jedziemy dalej” lub mogą gwarantować większą ilość atrakcji, jak spotkania ze zwierzętami (nie drapieżnikami) i relaks w prywatnych rezerwatach z większą przestrzenią. W uproszczeniu, hotele, które będą miały możliwość interakcji ze zwierzakami (ale nie takiej jak w zoo) mają dla mnie klimat safari.
W Muluwa Lodge, pierwsza niespodzianka czekała na samym początku. Żyrafa stała sobie spokojnie przy głównym basenie. Zrobiłam zdjęcie, ale następna myśl jaka przyszła mi do głowy to wskoczyć do basenu. Kto nie chciałby mieć zdjęcia z żyrafą w tle? Manager lodgy chyba zorientował się co mi chodzi po głowie i sam zaproponował, żebym wskoczyła do basenu! Nie zastanawiając się długo pobiegłam po rzeczy, przebrałam się w ekspresowym tempie i co zastałam… żyrafy brak! Niestety do lodgy przyjechała grupa i spłoszyła żyrafę. A mogło być tak pięknie…
Pomijając ten przykry incydent, pobyt zapowiadał się wyśmienicie. Zameldowałam się w bardzo komfortowym domku o nazwie Superior. Muluwa oferuje trzy typy zakwaterowania: dwanaście namiotów – Luxury Safari Tent, osiem domków Superior i dwa Luxury Superior. Namioty w niczym nie przypominają tych, które zabierałam na camping. Są nowoczesne, klimatyzowane z własną łazienką z prysznicem i widokiem na góry i dolinę. Dedykowane są dla dwóch osób. Cena za noc (podana poniżej) jest bardzo atrakcyjna, dlatego prawie zawsze są zarezerwowane. Domki Superior są pięknie urządzone, z przestronną łazienką z wanną i prysznicem oraz dodatkowym prysznicem na zewnątrz. Mogą zakwaterować dwóch dorosłych i dziecko do 12 roku życia. Widok na tarasie jest troszkę przesłonięty roślinami, ale dzięki temu ma się wrażenie, że jest się w buszu.
Luxury Superior mają dodatkowo mały basen tzw. plunge pool i oprócz dwóch dorosłych pomieszczą dodatkowo dwójkę dzieci (do 12 roku życia). Zakwaterowanie w domkach i namiotach ma swoje dodatkowe plusy, żyrafy, które gdy zgłodnieją, skubią listki z rosnących obok drzew. Tak więc wychodzimy rano, a tu.. dzień dobry Pani/Panie żyrafo.
Kolacja w formie bufetu była prawdziwą ucztą w tradycyjnej afrykańskiej Boma czyli jadalni na świeżym powietrzu, z iskrzącym się ogniem i ciepłą atmosferą. Boma ma swoje korzenie w czasach przedkolonialnych, kiedy to rdzenni mieszkańcy np. z plemienia Zulu i Koza, zamykali zwierzęta gospodarskie ogradzając je drewnianymi „płotami” wykonanymi z gałęzi. Podawanie posiłków w takiej formie ma w sobie coś magicznego. Przy ogniu można się nie tylko ogrzać, ale też porozmawiać, otworzyć i opowiedzieć swoją historię. Jest to również jeden z elementów, którym wyróżniają się hotele w klimacie safari. Warto wziąć udział w takiej kolacji.
Śniadania podawane są w restauracji w formie kontynentalnej, ja natomiast na drugi dzień wyruszałam bardzo wcześnie rano na safari i otrzymałam pakunek na wynos. (trzeba to zgłośić wcześniej). Dokładnie tak jak Tomjachu Bush Retreat jest to świetna baza wypadowa do okolicznych atrakcji. Oprócz Parku Krugera warto odwiedzić ogród botaniczny Lowveld z największą w kraju kolekcją drzew figowych i innymi unikalnymi gatunkami, przejechać trasą Panorama Route i zobaczyć jeden z największych
i najbardziej zielonych kanionów na świecie oraz okoliczne wąwozy i wodospady. Pełna lista atrakcji wraz z odległościami poniżej. Zostając z kolei w lodgy można na przykład wybrać się na spacer z przewodnikiem, który pomoże znaleźć zwierzęta. Oprócz wspomnianch żyraf, na terenie parku występują m.in zebry, nyala, kudu, antylopy gnu oraz około 200 gatunków ptaków!
Siostrzaną lodgą jest Ndula, położona na tym samym terenie co Muluwa, może troszkę bardziej na uboczu. Miałam również okazję zostać w niej i spędzić noc w namiocie położonym w buszu. Namioty (w sumie jest ich 26), są dedykowane dla dwóch osób i niczego im nie brakuje. Jest w nich klimatyzacja, wygodne łóżko, tarasik oraz nowoczesna łazienka z prysznicem. Pozostałe przestrzenie były również bardzo gustownie urządzone, połączono drewno z nowoczesnym designem i afrykańskimi dekoracjami. Otwarta lounge z barem i restauracją oraz dość małym ale przyzwoitym basenem była świetnym miejscem zarówno na wieczorny relaks przy kieliszku wina jak i poranną kawę. No i te widoki na wschód i zachód słońca…..
Oba miejsca łączy jeszcze jeden element. Chętna do pomocy i uśmiechnięta obsługa. Czułam się jak w domu. Polecam!
Pozostałe informacje o lodgy:
- Muluwa oddalona jest od lotniska w Johannesburgu o 350 km (około 3,5/4h jazdy samochodem). Można również przylecieć do Nelspruit (Kruger Mpumalanga) i wtedy transfer trwa 15 minut. Bliska odległość od lotniska ma swój minus, czasami słychać odgłosy startujących samolotów.
- kolacja w Boma uzależniona jest od pogody.
- w obu lodgach można zamówić posiłki bezglutenowe. Należy uprzedzić hotel przed przyjazdem.
- ceny w Muluwa i w Ndhula rozpoczynają się od 300 zł/os z śniadaniem i obiadokolacją.
Odległość od atrakcji
- Park Krugera ok. 50 minut jazdy samochodem do najbliższej bramy “Numbi”.
- Panorama Route ok. 1,5h do kanionu Blyde River.
- Instytut szympansów Chimp Eden (The Jane Goodall Institute) ok.1h.
- Maputo, stolica Mozambiku ok. 3h.
- jaskinie Sudwala ok. 1h.
- Królestwo Suazi ok. 3,5h.
Dodaj komentarz